This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Wizyty
Dziś: 8Wszystkie: 3297

Nowe szanse gospodarcze

Artykuły o kredytach » Nowe szanse gospodarcze

 

Pojawia się szansa na długo oczekiwane Partnerstwo Publiczno-Prywatne. Jest to typ współpracy samorządów, a także całych państw z biznesem prywatnym. Partnerstwo obejmować może różne dziedziny, m.in. budownictwo mieszkań na wynajem, centrów sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, budowę dróg i autostrad. Fundamentalna jest tutaj wspólnota działań sektora publicznego i prywatnego. Zachodnio-europejskie doświadczenie pokazuje, że tego typu współpraca jest bardzo opłacalna dla obu stron.

 

Gdzie?

Przykładem współdziałania sektorów publicznych i prywatnych na świecie jest szybka linia kolejowa Perpignan-Figueras łącząca Hiszpanię i Francję. Budowę sfinansował sektor publiczny obu krajów, kredyty bankowe oraz konsorcjum TP Ferro. W Grecji zbudowano w ten sposób obwodnicę Aten, w którą zainwestowała firma Attiki Odos S.A. Jednym z największych projektów, w których zaangażowany jest PM Group, jest białoruski projekt rekultywacji i ponownego wykorzystania terenów zdegradowanych przez katastrofę w Czarnobylu na Ukrainie. W Irlandii natomiast specjalizująca się w projektach medycznych, a należąca do PM Group, firma architektoniczna Devereaux angażuje się w modernizację szpitali.

 

Czy jest to opłacalne?

Prywatne firmy, które zainwestują w publiczne projekty, odzyskają a nawet pomnożą swoje pieniądze, ponieważ przez określoną liczbę lat będą czerpać profity z działalności przedsięwzięcia, które pomogły sfinansować. Oznacza to, że będą zarabiać na działalności szpitala, spalarni śmieci lub innej inwestycji.