This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Wizyty
Dziś: 15Wszystkie: 3304

Kredyty odnawialne

 

Kredyt odnawialny jest kredytem nieodłącznie powiązanym z rachunkiem osobistym, przez co bardzo często traktowany jest jako standardowa część pakietu usług oferowanych w ramach umowy o rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Instytucja finansowa udostępnia więc posiadaczowi konta stale dostępny limit kredytowy o określonej wysokości. 

 

Zalety kredytu odnawialnego

 

Najważniejszą zaletą tego rodzaju kredytu jest właśnie jego odnawialność, czyli możliwość jego wielokrotnego wykorzystania bez konieczności podpisywania odrębnych umów kredytowych. Unikniemy dzięki temu każdorazowej kontroli naszej zdolności kredytowej i często przewlekłej procedury udzielania finansowania. Założenie odnawialności opiera się na zasadzie, że jeśli wykorzystamy część przyznanego nam limitu, to każda kolejna wpłata na konto zmniejszy nasze zadłużenie, a jednocześnie ponownie zwiększy dostępny w ramach kredytu limit do wykorzystania. Ta cecha powiązana jest także z inną zaletą tego rozwiązania, tzn. odsetki naliczane będą jedynie od wykorzystanej części kredytu, a nie od całej przyznanej nam w jego ramach wysokości. Faktycznie więc zapłacimy jedynie za pożyczoną kwotę, a odsetki od niej naliczane będą do momentu spłaty zadłużenia. Nawet jeśli nie spłacimy go jednorazowo, to każda wpłata pomniejszy wysokość kredytu, a tym samym zmniejszy wysokość odsetek naliczanych od faktycznej wartości zadłużenia.

 

Wady kredytu odnawialnego

 

Kredyt odnawialny jest narzędziem powszechnie stosowanym, jednak na jego przyznanie mogą liczyć najczęściej jedynie osoby o dobrej historii rachunku osobistego, które gwarantują systematyczne wpływy na rachunek konta. Faktycznie więc z usługi nie będą mogły skorzystać osoby, których dochody księgowane są w sposób nieregularny. Dodatkowo wysokość dochodów wpłynie także na wartość przyznanego limitu kredytowego, dlatego osoby zarabiające stosunkowo niedużo nie mają co liczyć na przyznanie wielotysięcznego limitu kredytowego. Najważniejszą wadą kredytu odnawialnego jest jednak paradoksalnie nieprzerwana dostępność oferowanej nam gotówki, co sprawia, że z tego rozwiązania powinny raczej korzystać osoby odpowiedzialne, które są w stanie oprzeć się pokusie niepotrzebnej rozrzutności. Kredyt odnawialny powinien być dlatego traktowany, jako zabezpieczenie na czarną godzinę, a nie jako źródło dodatkowej gotówki, która służy jedynie do finansowania naszych zachcianek.