This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Wizyty
Dziś: 7Wszystkie: 3296

Kredyty gotówkowe

 

Czasami korzystamy  z kredytów bankowych. Są to zazwyczaj niewielkie kredyty konsumpcyjne przeznaczone na różne wydatki.  Zaciągamy kredyty ratalne, na przykład na zakup sprzętu AGD: pralki, telewizora, kina domowego, chłodziarki, mikrofalówki, odkurzacza czy wieży HiFi, a także kredyty gotówkowe, wówczas gdy w banku lub z własnego rachunku odbieramy gotówkę, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel.

 

Jakie czynniki powinniśmy brać pod uwagę przy wybieraniu najtańszej oferty kredytu gotówkowego czy pożyczki?

 

Jeden z najważniejszych czynników, którym należy się kierować przy wyborze najlepszej oferty to oprocentowanie kredytu. Oczywiście  często jest tak, że im mniejsze odsetki tym lepiej. Należy jednak uważać i zawsze sprawdzać także inne koszty, które poniesiemy korzystając z kredytu gotówkowego.

 

Najważniejszym z nich jest prowizja od udzielenia pożyczki. Bywa tak, że pośrednik finansowy  kusi  niskim oprocentowaniem ale w zamian za to naliczy wyższą prowizję. Często jest odwrotnie - reklama kusi niższą prowizją lub nawet jej brakiem, ale za to zapłacimy wyższe odsetki od kredytu.

 

Warto  zainteresować się także innymi, dodatkowymi opłatami  powiązanymi z udzieleniem lub spłatą kredytu. Coraz częściej banki dołączają do ofert dodatkowe ubezpieczenia, np. ubezpieczenie na życie, na wypadek problemów ze zdrowiem czy inwalidztwa. Za takiego rodzaju usługi należy jednak wnieść opłatę – jednorazowo  (składka ubezpieczeniowa jest wtedy częścią kwoty pożyczki) albo przy każdej racie kredytu. Można się również spotkać z dodatkowymi opłatami, na przykład za prowadzenie rachunku spłaty pożyczki. Banki potrafią wykazać się w tym dość sporą kreatywnością.

 

Podsumowując - oprocentowanie i prowizja to najczęściej nie wszystkie opłaty związane ze spłatą naszego kredytu. Przy ostatecznym wybraniu propozycji pożyczkowej powinno być  pomocne porównanie jaką bank oferuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania - RRSO. Stopa ta powinna zawierać wszystkie - a przynajmniej większość – kosztów powiązanych z wzięciem i późniejszym zwrotem do banku pożyczki. RRSO informuje  o faktycznej cenie kredytu. Im mniejsza RRSO tym taniej dla nas. Oznacza to, że dokonując wyboru takiej oferty za kredyt gotówkowy zapłacimy mniej niż w innej instytucji finansowej.